Finansowanie firm w czasach pandemii.

Druga fala pandemii SARS-COV2 powoduje ogromną niepewność gospodarczą. Przedsiębiorcy borykają się z wieloma problemami, przy tak szybko zmieniających się warunkach prowadzenia działalności gospodarczych stawiają wiele pytań. Jak zabezpieczyć funkcjonowanie swoich firm? W jaki sposób zagwarantować im płynność finansową? Czy jest szansa na zrealizowanie zaplanowanych wcześniej planów inwestycyjnych? Ogromny udział w planach rozwojowych przedsiębiorstw stanowi zewnętrzny kapitał bankowy, dlatego sytuacja na rynkach finansowych w najbliższym czasie będzie miała kluczowe znaczenie dla kondycji przedsiębiorstw w Polsce.

Jak dziś wygląda rynek bankowy w Polsce?

Zaczyna on stawiać na rozwój doradztwa i sprzedaży w kanałach digital’u - w dużej mierze obecna sytuacja przyspiesza ten proces. Dzięki temu już dziś w wielu bankach możemy nie tylko połączyć się z konsultantem na wideo rozmowie, ale i złożyć wnioski kredytowe online, nawet w tych, w który minie mamy żadnych relacji produktowych. Po półrocznych opublikowanych raportach inwestorskich największych graczy na rynku bankowym, możemy odnaleźć niewielkie (kilkuprocentowe) spadki w sprzedaży produktów finansujących przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że ten sektor rynku bankowego „ma się dobrze”. Banki aktualnie mają bowiem problem z wysokimi depozytami na rachunkach biznesowych średnich i dużych przedsiębiorstw przy równoczesnym obniżeniu poziomu akcji kredytowej.

Uruchomione wsparcie z Państwowego Funduszu Rozwoju (PFR), mające na celu m.in. utrzymanie płynności i poziomu zatrudnienia, spowodowało, że wiele firm z sektora MŚP wstrzymało się z jakimikolwiek inwestycjami. Jednocześnie w nadchodzącym roku spodziewane są kolejne podwyżki podatków, np. dla spółek komandytowych, zwiększona kontrola skarbowa, czy też podwyżki cen za energię, co dodatkowo może wpłynąć negatywnie na płynność tych podmiotów lub też skłonność do inwestowania.

Doradcy biznesowi w bankowości (w wielu przypadkach pracujący w modelu hybrydowym) raczej nie narzekają na nadmiar pracy. W szczególności w ostatnim okresie lockdown’u, w którym część branż, w szczególności branża gastronomiczna i hotelarska nie miały, a praktycznie możliwości uzyskania wsparcia finansowego ze strony sektora bankowego. Część banków zmieniało i zawężało bowiem politykę kredytową, podnosząc jednocześnie wymagania kredytowe – w rezultacie nastąpił duży spadek wskaźnika LTV (loan to value – wartości kredytu w stosunku do wartości zabezpieczenia), co spowodowało w konsekwencji wzrost wkładu własnego do przedsięwzięcia, wymaganego od inwestorów.

Wiele firm w trakcie pierwszej fali pandemii skorzystało z tzw. „wakacji kredytowych”, co spowodowało również wtórne utrudnienia dla nich w kontekście ubiegania się o kredyty bankowe. Większość banków obniżyła takim firmom scoring, czyli ocenę punktową, wpływającą na ich wiarygodność kredytową. W rzeczywistości wszyscy uczestnicy wakacji kredytowych są wyłączeni z jakiegokolwiek kredytowania.

Obecnie większość instytucji bankowych poluzowuje wspomniane ograniczenia. Dodatkowo historycznie niskie stopy procentowe zwiększają możliwości kredytowe. Jednakże, każda firma może spotkać się przy procesowaniu wniosku z dodatkowymi pytaniami ze strony analityków m.in. o korzystanie z dotacji z PFR, zawieszenia płatności ZUS, też czy oczekiwanego wpływu epidemii SARS-Cov2 na prowadzoną działalność. Analitycy dogłębnie sprawdzają ewentualne spadki przychodów w stosunkach rocznych i kwartalnych. W rezultacie - decyzje kredytowe mogą opiewać na dużo niższe kwoty niż pierwotnie zakładaliśmy z bankierem. Problem ten w szczególności może dotyczyć branży gastronomii, rozrywki, turystyki, szkoleniowej, eventowej czy szeroko pojętego exportu.

Ostatni kwartał 2020 r.

Gospodarka w ostatnim kwartale roku 2020 prawdopodobnie będzie hamować. Przewidywany jest bowiem spadek PKB na poziomie -3,5 r./r., przy jednoczesnym spadku konsumpcji i inwestycji.

Firmy jednak są zainteresowane dalszym rozwojem i chęcią pozyskania funduszy z banków. Mogą one liczyć na wprowadzone przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) nowe zasady dla gwarancji de minimis, takich jak: zwiększenie zakresu gwarancji do 80%, braku prowizji za udzielenie, czy wydłużenie do 39 m-cy gwarancji dla kredytu obrotowego. Pakiet pomocowy na tych warunkach będzie działał do końca bieżącego roku- z możliwością przedłużenia. Firmy otrzymają względnie tani produkt na długi okres kredytowania.

Jeśli chodzi o kredyt obrotowy,kluczowy może być brak wymogu corocznego przedstawiania dokumentów finansowych.Wnioski o gwarancję BGK są składane za pośrednictwem większości banków w Polsce.

Natomiast jeśli chodzi o leasing, czy faktoringtu ryzyko kredytowe dla instytucji finansujących jest znacznie niższe, nie powinno dojść do zaostrzenia polityki kredytowej w tym zakresie.

W przypadku inicjatywy JERRMIE 2, w tym momencie mamy do dyspozycji jedynie pożyczki obrotowo – inwestycyjne, których okres spłaty wynosi do 84 m-cy. Z kolei duże firmy mogą nadal korzystać z gamy produktów firmy ARP SA, która nie tak dawno prezentowała się w Północnej Izbie Gospodarczej.

Jakie są prognozy?

Ekonomiści prognozują recesję na początku przyszłego roku spowodowaną drugą falą pandemii i nowymi obostrzeniami ze strony rządu. Wzrost konsumpcji prognozowany jest na koniec pierwszego kwartału 2021 roku. Dalej wielką niewiadomą jest data startu nowego programu Funduszu Odbudowy z Unii Europejskiej. Program zakłada wsparcie ponad 750 mld zł w latach 2021-2027, z czego około 153 mld zł będzie udostępnione w formie niskooprocentowanych pożyczek. 

Rok 2021 jest również dużym wyzwaniem dla instytucji finansujących firmy. Zakładamy wprowadzenie zupełnie nowych algorytmów liczenia możliwości kredytowych oraz wprowadzenie nowych produktów, które możemy już spotkać w niektórych bankach w formie pilotażu, ułatwiających uzyskanie finansowania.

Arkadiusz Panicz
Opracowanie merytoryczne
Tel.: 721935050
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Magdalena Gajdamowicz
Tel.: 530535298
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biorąc pod uwagę zmieniające się warunki gospodarcze, które rzutują bezpośrednio na procedury udzielania kredytów przez instytucje finansowe zachęcamy do bezpłatnych konsultacji ze specjalistami z CFexpert. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Nasi Partnerzy


CFexpert Sp. z o.o.

Księcia Bogusława X 6/4
70-440 Szczecin
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: +48 530 535 298
NIP 8513178173 | REGON 321563370
KRS 0000521759

© 2020 CFexpert sp. z o.o. | ALL RIGHTS RESERVED

Projekt i realizacja: blue-point.pl